Az egri közélet langyos állóvíz. Évek, évtizedek óta szent hallgatás övezi a helyi politikát. Kicsit nézzünk ama lavór mélyére akkor. Politikai helyzetelemzésünk Egerből.
Ha valamit fel lehet írni Habis László érdemei közé, akkor az az, hogy sikerült ideig-óráig megakadályoznia a Fidesz nyomulását. Ennek azonban vége, Eger elesett, és úgy tűnik, hogy elindult Debrecen (bár ide nyugodtan behelyezhető bármilyen fideszes vezetésű város) útján.
Az országban tapasztalható fideszes hódítás egyik furcsasága volt az egri viszonyrendszer, az egri helyzet. Mert miközben rajtunk kívül szinte mindenütt csakafidesz volt hatalmon (most csak a fideszes és csatlósai által vezetett településeket nézve), addig Egerben egy furcsa kettősség irányította a várost. Két jobboldalinak vallott formáció próbált minél több hatalmat szerezni. Az egyik formáció a rendszerváltás környékén alakuló lokálpatrióták, a másik a Fidesz. E két szervezet tagjai hol jobban, hol kevésbé, de vállvetve küzdöttek Eger vezetéséért, majd a vezetésben.
Azonban nem ilyen rózsás a helyzet. A Fidesznek pozíció és az abból eredő elköteleződés kellett mindig is. Az elköteleződésen ki-ki értsen, amit akar: pl. pártkasszába visszacsurgatott forintokat, vagy csak „egyszerű majd egyszer kérünk öntől valamit hozzáállást”, mindegy is. A hatalomért a színfalak mögött megy a harc, ennek csak pár pillanatát láthattuk az elmúlt időkben, amikor a mindent jótékonyan takaró függöny kicsit arrébb libbent. De ki emlékszik már a 2006-os egri Fidesz alapszervezet feloszlatására? Akkor a lokálpatrióták nyertek. Vagy ki emlékszik a Székhelyi botrányra? Akkor majdnem sikerült kicsinálni Várkonyi György EVAT vezért, aki mindig is lokálpatrióta volt. A Fidesz minden követ megmozgatott az eltávolítására, de akkor nem sikerült, mert ha megmozdították volna, akkor tuti felrúgta volna a szemetesvödröt, de úgy, hogy az máig szórná magából a szemetet. Várkonyi a lokálpatrióták erős embere, tudhat ezt-azt.
A történetben a legérdekesebb mégiscsak Habis László személye, aki a lokálpatrióták elnöke, vezetője. Évekig állt ellen a fideszes nyomulásnak, de már ő is a Fidesz tagja lett. Ez a cikk nem Habis-védőbeszéd, csak tényszerűen ez látszik, hisz a polgármester könyékig benne van abban, hogy városunk olyan amilyen.
Szóval, a lokálpatrióták elvéreztek, már nem vesznek részt érdemi városvezető erőként szinte semmiben, a Fidesz végleg kiszorította őket, kivéve az egy szem elnököt, a polgármestert. Aki viszont túsza lett a fideszes érdekköröknek. És mivel túsza lett, illetve hagyta magát ebbe a helyzetbe belelavírozni, a legnagyobb felelőssége neki van abban, hogy Eger elindult a debrecenizálódás útján.
Csak pár példát említenénk az elmúlt időszakból arra, hogy miként nyomul a Fidesz Egerben.
Parkolóház: noha nem olyan régen szüntette meg a nyomozást a hatóság, egyértelműen látszik a családi, haveri összefonódás a parkolóház üzemeltetésében. És ki üzemelteti a parkolóházat? Hát a városi tulajdonú EVAT Zrt.
Orbán fogorvosa: mit keres dr. Bátorfi Béla miniszterelnöki fogorvos a város által lepusztulni hagyott, volt EGAL és Egrix ingatlanegyüttesben? Mi a búbánat történt a város által adott kedvezményekkel, kézzel fogható támogatásokkal? Hol a beígért sportközpont, miért nem tettek egy kapavágást sem a területen?
Orosz (Lászlóné) Ibolya esete: a tanácsnok asszony a Székhelyi-ügyben éppen hogy megúszta. Akkor olyan országos botrányt sikerült kavarnia és Eger hírét alaposan besároznia, hogy egyszerűen nem lehetett védeni pozícióját, és le kellett mondania a kulturális bizottság elnöki tisztjéről. Hogy aztán pár hónapra rá rehabilitálják a gazdálkodási bizottságban. A helyzet ráadásul fokozódott, mert azóta már ő maga a Költségvetési és Gazdálkodási Bizottság elnöke. De az idáig vezető út rögös volt, nehéz volt kiharcolni Székhelyi kitiltását, nehéz volt megszerezni a Szépasszony völgyben a közterületeket és nehéz volt elintézni, (talán nem is sikerült), hogy kicsinyes módon ne gyroszozó legyen a Középkori piactéren, hanem mondjuk az érdekeltségébe tartozó étterem süssön-főzzön. De a legnehezebb feladat mégiscsak a saját cégek városi pénzekkel való tőkésítése, mindezt képviselőként, majd tanácsnokként. Önmagával áll szemben a szerződések megkötésével, ami a polgármester szavai szerint törvényes lehet, viszont piszkosul etikátlan és felháborító. Vajon melyik egri vállalkozás kaphatná meg a tartozását hip-hopp? Mit mond nekik a bizottság elnöke? Ez milyen üzenet az egrieknek?
Agria Mozi Kft: a Fidelitast is ki kellett valahogy stafírungozni. Megkapták a kertmozit, holott volt egri mozis cég, megkaptak hozzá 3 millió forint közpénzt, amiről egy szót sem tudunk, hogy mire lett elköltve; aztán megkapták a FesztEger 15 milliójából rájuk eső részt és végül saját emberüket ültethették a mozi vezetőjének székébe. Végzettség és mozis tapasztalat hiányában is meg lehetett tenni.
Főiskola: ott is remekül kézben van tartva a pénzek áramlása, hisz Orosz Ibolya elődje, Csathó Csaba lett a főiskola kancellárja, aki mit ad isten, gyermeke révén rokoni kapcsolatba áll a kormánymegbízottal, Pajtók Gáborral. Magasra vezetnek a szálak, jól ki van gondolva a város és az erőforrások feletti uralom. Na ebbe közben jól belerondított a Nyitrai-Liptai affér.
Kórház-ügy: a sürgősségi osztály komplett lemondása, büntetőügybe keveredett, de azóta menesztett kórházigazgató jellemzi az egri kórházat, de közben öntik a milliárdokat a fejlesztésbe
Mindezekben az a tragédia, hogy lehetett volna másképpen is, ha Habis László ellenáll a fideszes hatalmi nyomulásoknak. Aki maga lehetett volna a fék, az maga lett a rendszer megágyazója és a város elárulója.
Köszöntjük Önöket csakafidesz Egerben!